Mamos dažnai sako, kad su kiekvienu pagimdytu vaiku pas jas sumažėja smegenų ląstelių. Jos tai naudoja kaip pasiteisinimą, kai kokia nors informacija, susitikimai ar užduotys tiesiog „išgaruoja“ iš galvos. Tačiau neseniai atlikti tyrimai šią idėją paneigia.

Ne per seniausiai žurnale Science Daily buvo paskelbtas straipsnis, kuriame rašoma: “Motinystė greičiausiai sąlygoja smegenų augimą, o ne jų ląstelių praradimą, kaip mėgstama sakyti. Žvalgomasis tyrimas, kurį paskelbė Amerikos prichologų asociacija, nustatė, kad neseniai pagimdžiusių motinų smegenys padidėja tose srityse, kurios susiję su elgesiu ir motyvacija, o motinų, kurios labiausiai jaudinasi dėl savo kūdikių, labiausiai padidėja pagrindinės vidurinių smegenų dalys.“

Tyrimo autoriai iškėlė hipotezę, kad visi hormonų pokyčiai, vykstantys po gimdymo padeda mamų smegenims persiformuoti taip, kad labiausiai tiktų prižiūrėti kūdikį, o tas instinktas, kuris tiesiog liepia motinoms rūpintis savo vaikais yra sąlygotas smegenų augimo.

Tyrėjai skanavo moterų smegenis praėjus kelioms savaitėms po gimdymo, o po to po 3 ar 4 mėnesių. Jie nustatė, kad motinų, kurios labai entuziastingai savo kūdikius apibūdino kaip nuostabius, tobulus, gražius, mielus ir pan., pilkoji smegenų masė, susijusi su motiniška motyvacija, atlygiu it emocijų reguliavimu, buvo daug labiau padidėjusi, nei kitų.

Autoriai patikėjo, kad šis smegenų augimas yra susijęs su motinyste todėl, kad pas suaugusiuosius pilkosios masės tūris normaliai nesikeičia, nebent jie keletą mėnesių labai intensyviai mokosi arba gauna smegenų traumą, suserga kažkokia smegenų liga arba įvyksta labai reikšmingi pokyčiai jų aplinkoje.

Taigi, iškyla klausimas, ar nuolatinis lietimas, laikymas, žaidimas ir kitoks motinos ir kūdikio bendravimas lemia, kad mamos smegenys išmoksta naujų elgesio būdų su kūdikiu?

Ar augimas smegenų “motyvacijos” srityje naująją mamytę moko daugiau rūpintis savo kūdikiu, o tokiu būdu padeda kūdikiui augti ir klestėti? Ar elgsena pakeičia smegenis, ar smegenų pokyčiai, veikia elgesį?

Galų gale, ar įmanoma, kad pogimdyvinė depresija sumažina tas pačias sritis mamų smegenyse, kurios padidėja pas mamas, nesergančias depresija? Ar yra kažkas šiuose tyrimuose, ką būtų galima panaudoti, norint padėti mamoms?

Tikrai aišku, kad reikia daugiau tyrimų šioje srityje. Bet mažų mažiausiai galima pasakyti, jog šio tyrimo rezultatai yra įdomūs.

 

Post a Comment


4 + = seven